O historii można mówić na bardzo wiele sposobów. Każdy pryzmat, przez który się na nią spojrzy rzuca bowiem na tą tematykę nowe światło, wydobywając na wierzch fakty, o których wcześniej mało kto wiedział. Choć większość placówek muzealnych w Polsce jest poświęconych stricte tematyce historycznej, ujmowanej w klasyczny sposób, to są jednakże muzea, które funkcjonują na nieco innej płaszczyźnie. Jednym z nich jest z pewnością muzeum Wódki w Warszawie.
O wódce w ujęciu historycznym
Tematyka tej placówki wydaje się być dość karkołomna. Jak bowiem można stworzyć duże muzeum, które będzie opowiadało wyłącznie o tak prozaicznym elemencie, jakim jest wódka i inne mocne alkohole. Okazuje się jednakże, że jest to całkowicie możliwe, czego warszawskie muzeum poświęcone wódce jest najlepszym dowodem. Można znaleźć tam przede wszystkim szerokie, przekrojowe ekspozycje, opowiadające historię powstania, rozwoju i częściowego upadku przemysłu gorzelniczego w Polsce. Wszystko na tle znanych wydarzeń historycznych, które na tą tematykę miały bezpośredni wpływ.
Bogactwo eksponatów związanych z alkoholem
Muzeum wódki w Warszawie, tak jak i inne placówki muzealne, posługuje się jednakże licznymi eksponatami, które stanowią swoistą żywą tkankę prezentowanych ekspozycji. W muzeum poświęconym wódce można zatem obejrzeć takie rarytasy, jak chociażby kieliszek Napoleona Bonapartego, pierwszą książę o barmaństwie (z XIX wieku(, pełną butelkę wódki z dziewiętnastego stulecia, czy też liczne zbiory etykiet, reklam, folderów, zawieszek i artykułów reklamowych związanych z wódką.