Karabinek wspinaczkowy – wiedza a bezpieczenstwo

Zaczynając swoją przygodę ze wspinaczką nie zawsze wiemy od czego zacząć. Bardzo często oglądamy asortyment sklepów pod kątem finansowym nie do końca zdając sobie sprawę, że dobór odpowiedniego sprzętu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa.

Bardzo ważnym, choć dość małym elementem, który niejednokrotnie decyduje nawet o naszym życiu jest karabinek wspinaczkowy. Karabinek jest fragmentem, a w zasadzie łącznikiem elementów uprzęży, która jest podstawą asekuracji podczas każdej wyprawy. Co o nim wiesz? Po za tym, że jest skręcany i „bajerancko” wygląda z kluczami przy pasku? Prawdopodobnie coś, co może nie wystarczyć przy wyprawie. Otóż zapoznaj się z podstawowymi informacjami.

Karabińczyki wspinaczkowe różnią się od siebie kształtem, ponieważ mają różne przeznaczenie – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/karabinki.html. Mogą być owalne, D-kształtne, asymetryczne, gruszkowate, hybrydy. Są też wykonane z różnych materiałów zależnie od przeznaczenia. Zazwyczaj są to stopy aluminium lub tytanu, aby były lekkie ale wytrzymałe. Dostępne w sprzedaży ale mniej popularne są karabińczyki stalowe. Te głownie używane są przy pracach wysokościowych.

Budowa karabinka za każdym razem jest taka sama:

  • korpus
  • ruchome ramię
  • zamek
  • tuleja (opcjonalnie- służy do blokowania ramienia w pozycji zamkniętej)

Każdy karabinek ma też parametry, które należy dobrać ze względu na pracę jaką będzie wykonywać. Należy zapoznać się z osią podłużną i poprzeczną, prześwitem, średnicą korpusu oraz wagą. Wszystkie modyfikacje kształtu prowadzą do uzyskania jak największej wytrzymałości przy jak najmniejszej wadze. Jednym z karabinków dedykowanych pod wspinaczki jest model oznaczony literą L. Wśród innych wyróżnia go to, że jest przygotowany do pracy z liną. Posiada rowek, który zmuszą linę do odpowiedniego położenia. W produkcji są również modele z elementami plastikowymi, dzięki którym taśmy swobodnie się przesuwają. Niektóre posiadają tez na korpusie element , który polepsza własność karabinka podczas trzymania go w dłoni -są to tak zwane Look Salewy.

Jeśli nie myślimy o wspinaczce wysokogórskiej a jedynie sportowej na małych ściankach, bardziej funkcjonalne będą karabinki z automatycznym system blokowania ramienia w wyniku udaru liny wpiętej w karabinek opracowane przez firmę Stubai i zastosowane przez Salewę w Caracho Lock i Vip. Producentów i systemów jest na prawdę masa. Każdy powinien zapoznać się z oferta i dobrać jak najbardziej korzystny system dla wspinaczki, która będzie wykonywać. Dla przybliżenia poniżej kilka systemów.

  • bet-climb -systemem, w którym to ząb powędrował na ramię, zaś nacięcie z nitem na korpus.
  • System Key – w miejscu styku ramienia z korpusem tak ukształtowano te elementy, że przypominają klucz tkwiący w zamku
  • Wire Lock- ten system to połączenie ramienia typowego dla systemu Wire, które ma końcówkę o kształcie właściwym dla Key – Lock.
  • Black Diamond Magnetron- system w którym zastosowano magnesy

Należy pamiętać, że wspinaczka nie należy do najbezpieczniejszych sportów niezależnie od wysokości i tego czy chcesz zdobywać K2 czy zostać grotołazem. Ważne jest Twoje bezpieczeństwo. Dlatego nie sugeruj się cenami a funkcjonalnością sprzętu, który kupujesz. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo- cena nie powinna grać roli.

Rekomendowane artykuły