Jak działają biletomaty i dlaczego warto z nich korzystać?

Jak wynika z ogólnopolskich raportów, nasi rodacy chętnie podróżują koleją — czy to na jednodniowe wycieczki, czy na dłuższe wakacje. Wiele osób korzysta z pociągów, by codziennie dostać się do szkoły lub do pracy. Koleje co rusz wprowadzają ulepszenia, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Jednym z nich jest biletomat, czyli urządzenie do sprzedaży i wydawania biletów.

Jak działa automat biletowy?

Biletomaty, zwane inaczej automatami lub systemami biletowymi, są urządzeniami nowoczesnymi, a jednocześnie prostymi w obsłudze i intuicyjnymi. Najczęściej spotykamy je na dworach kolejowych i autobusowych, jednak istnieją także biletomaty montowane w środkach transportu publicznego. Automat biletowy stacjonarny może znajdować się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Urządzenia są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym skrajne temperatury oraz deszcz. Zostały także zabezpieczone przed wandalizmem i uszkodzeniami mechanicznymi. Biletomaty są już standardem na dworcach kolejowych ulokowanych w dużych miastach: https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/. W całej Polsce pojawia się ich coraz więcej. Klasyczne urządzenie tego typu posiada ekran dotykowy, przyciski, terminal płatniczy, a czasem także miejsce do przyjmowania i wydawania gotówki o niedużych nominałach.

Kupno biletów łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Jeszcze do niedawna kupno biletu na przejazd pociągiem było możliwe wyłącznie w kasach lub u konduktora. Obecnie jednak bilet można zdobyć nawet bez wychodzenia z domu! Sporo osób korzysta z opcji zakupów online, dzięki czemu może udać się na dworzec z wcześniej zakupionym biletem w wersji elektronicznej. Bilet można wydrukować lub pokazać kontrolerowi na smartfonie czy tablecie. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz zarezerwować biletu przez Internet, łatwo kupisz go w automacie biletowym. Warto pamiętać, że w niektóre dni – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – pociągi cieszą się dużym zainteresowaniem. W sytuacjach, gdy do kasy biletowej na dworcu ciągnie się długa kolejka, biletomat może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Obsługa biletomatu krok po kroku

Jeśli dotychczas nie korzystałeś z biletomatu, nie musisz się martwić. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i odbywa się podobnie w automatach stacjonarnych i mobilnych w całej Polsce. Na ekranie wyświetlają się komunikaty, które przeprowadzą cię przez cały proces zakupu biletu. Po wybraniu języka możesz zapoznać się z ofertą biletów. Na stronie głównej najczęściej wyświetlają się najpopularniejsze dla danej stacji połączenia. Jeśli nie znalazłeś tam swojego miejsca docelowego, rozwiń całą listę lub znajdź odpowiednią stację, wpisując jej nazwę w polu wyszukiwania. Po wybraniu stacji na ekranie wyświetlą się dostępne rodzaje biletów i ewentualne zniżki. Ilość i rodzaj możesz wybrać przyciskiem „+”. Przed ostatecznym zakupem sprawdź, czy wszystko się zgadza. Następnie możesz przystąpić do płatności. Biletomat oferuje możliwość zapłaty kartą z autoryzacją PIN lub zbliżeniowo. W wielu urządzeniach można zapłacić także przy użyciu kodu BLIK lub gotówką. Po sfinalizowaniu transakcji otrzymasz wydrukowany bilet na przejazd.

Rekomendowane artykuły