?>

Wybór raków – czym się kierować?

Zagadnienie wyboru raków na buty jest bliskie każdej osobie, która planuje zimowe wędrówki górskie. Jednak wyposażenie się w kolce antypoślizgowe bądź raki to dobry wybór nie tylko i wyłącznie dla osób, które planują zimowe górskie eskapady. Tego typu asortyment może również przydać się w mieście.

Do czego służą raki?

Ogólnie rzecz ujmując, raki umożliwiają nam sprawne poruszanie się w śliskim terenie. Chodzi tutaj głównie o twardy zbity śnieg bądź lód. Oczywiście buty i raki alpinistyczne umożliwiają również wspinaczkę w lodzie, jednak mówimy tutaj przede wszystkim o takich rakach, które umożliwią nam bezpieczne chodzenie.

Kolce antypoślizgowe

Specyficzną odmianą raków są kolce antypoślizgowe, czasami nazywane również raczkami. Kolce antypoślizgowe służą przede wszystkim do poruszania się na przykład w mieście bądź na leśnych niezbyt trudnych ścieżkach, które zimą mogą być bardzo śliskie. Kolce antypoślizgowe najczęściej charakteryzują się bardzo małą długością oraz tym, że można założyć je właściwie na każdego buta. Mogą one mieć formę gumowej nakładki bądź mogą być do tego buta przymocowywane za pomocą sznurowadeł. Warto posiadać tego typu nakładki, ponieważ zimą jak wiadomo, czasami chodniki lub ścieżki nie są odśnieżone, a nawet jeżeli są odśnieżone, to czasem mogą być po prostu pokryte lodem.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy raki?

Teraz przejdźmy już do raków z polarsport, które są nimi zarówno z nazwy, jak i z budowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: liczba kolców, sposób mocowania, rozmieszczania zębów, pozycję i długość zębów, sposób zakładania i zapięcia raków, materiał wykonania zębów. Te wszystkie parametry mają wpływ na to, jak w danym zastosowaniu będzie się rak sprawował oraz zdefiniuje jego możliwości, oraz ograniczenia.

Jakie buty musimy mieć, aby móc założyć raki?

Zdecydowana większość raków oprócz niektórych pół automatycznych oraz wszystkich automatycznych, można zasadniczo założyć do niemal każdego buta turystycznego. Jeżeli jednak butów turystycznych nie posiadamy, a planujemy je nabyć i planujemy również nabyć raki, to najlepiej jest w sklepie dopytać się, czy dany typ raków można do danego typu buta zakładać. Najbezpieczniej jest, jeżeli posiadamy już buty, kupować raki koszykowe, ponieważ pasują one w zasadzie do każdego modelu buta turystycznego, a nawet do butów, które nie są butami górskimi. Inne warianty niestety mogą już posiadać pewne ograniczenia, co może skutkować tym, że po zakupieniu raków, nie będziemy mogli ich użytkować i będziemy musieli albo wymienić raki, albo kupić nowe buty górskie.