?>

Regulowana i nieregulowana uprząż wspinaczkowa

uprzaz-wspinaczkowa

Wśród uprzęży wspinaczkowych wyróżnić można takie, które są i nie są regulowane. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów?

Uprząż regulowana

Zalicza się tu uprzęże: z regulacją nogawek albo z regulacją nogawek i dodatkową klamrą w pasie. Jest to opcja dla tych, którzy wspinają się przez cały rok i zakładają uprząż na różnej grubości ubrania. Regulacja nogawek służyć ma zwiększaniu ich obwodu wtedy, kiedy wspinacz chce użyć uprzęży na grubszych spodniach, np. podczas wspinaczki górskiej czy pokonywania lodowców. W czasie wspinaczki zimowej przydatne są także klamry w pasie. Dzięki nim uprzęży można używać nie tylko na cienkie, ale także również na grube, w pełni zimowe ubrania, które są kilkuwarstwowe. Niektórzy producenci uprzęży stosują rozwiązania, które pozwalają zapewnić duży zakres regulacji pasa – przy zastosowaniu tylko jednej klamry. Zaletą powstałej konstrukcji jest bezpieczna uprząż wspinaczkowa o małej wadze i sporym zakresie regulacji. Można ja wtedy stosować zarówno podczas wspinaczki na sztucznej ściance, jak i podczas zimowego wyjścia w góry.

Uprzęże nieregulowane

Czyli tzw. uprzęże sportowe, gdyż używane są przede wszystkim przez wspinających się na sztuczne ścianki i skałki. Nie posiadają one regulacji w nogawkach, gdyż nie jest ona potrzebna kiedy uprząż noszona jest na lekkie i cienkie ubrania. Warto jednak dodać, że dobrze dobrany rozmiar uprzęży sportowej pozwala na wspinaczkę również w trochę cieplejszym ubraniu (w chłodniejsze dni). Warto ją wybrać także dlatego, że jest lekka i lepiej wentylowana.