?>
pies w pociągu

Pies w pociągu – niezbędnik opiekuna

Dobrze zaplanowana podróż, dostosowana do osobowości i potrzeb naszego pupila, nawet długą wyprawę pociągiem może zamienić w przyjemną przygodę. Komunikacja zbiorowa nie jest taka straszna i może być wartościową alternatywą dla samochodu. Jakie są wady i zalety podróżowania pociągiem z psem? Jak zatroszczyć się o naszego pupila przed i w czasie podróży koleją?

Pies w pociągu po raz pierwszy

Podróżowanie pociągiem nie jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego czworonoga. Część psów, szczególnie te po traumatycznych doświadczeniach, wychowywane w niestabilnym środowisku lub bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, przejawiające zaburzenia lękowe, nie powinny być nakłaniane do podróżowania w towarzystwie nieznanych im osób. Również czworonogi uczęszczające na terapię behawioralną z powodu problemów z kontrolowaniem emocji, nie powinny podróżować pociągiem. 

Przed pierwszą wyprawą koleją, nawet jeśli nasz pies jest najbardziej zrównoważonym czworonogiem na planecie, należy zasięgnąć rady behawiorysty. Oswajanie pupila z konceptem pociągu można rozpocząć od spacerów na dworzec, aby popatrzeć na poruszające się i hałasujące pojazdy. Kolejnym krokiem powinna być krótka przejażdżka, podczas której pies będzie nosił kaganiec.

pociąg

Bagaż dla psa 

Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym dla psa w pociągu? Oto lista akcesoriów, które mogą okazać się pomocne:

  • poidełko lub miska na wodę,
  • przysmaki,
  • gryzaki i ulubione zabawki,
  • woreczki na kupę,
  • wilgotne chusteczki.

Niezbędne formalności 

Każdy pies, który jest za duży, aby podróżować w transporterze, musi mieć bilet. Bilet może zostać zakupiony w kasie stacjonarnej lub on-line, a jego cena w Intercity wynosi 15,20 zł. Przepisy obowiązujące w naszym kraju obligują wszystkich przewoźników kolejowych do umożliwienia podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi, jednak należy zapoznać się z regulaminem regionalnych spółek. 

Prawo zobowiązuje opiekuna psa do posiadania jego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz do założenia swojemu pupilowi kagańca. Kaganiec jest obowiązkowy we wszystkich środkach transportu publicznego, jednak jeśli pracownicy pociągu i współpasażerowie nie nalegają na jego założenie, pies obędzie się bez tej niedogodności.