?>

Na co zwrócić uwagę wybierając spodnie narciarskie?

Spodnie narciarskie muszą być wytrzymałe, ciepłe i wodoodporne. Na stoku bardzo często spędza się sporo godzin, a więc jest się narażonym na działanie niskich temperatur, przenikliwego wiatru czy śniegu. Dlatego źle dobrane narciarskie spodnie powodować mogą wychłodzenie organizmu.

Wiele zależy od materiału, z którego spodnie narciarskie są wykonane. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na membranę, a więc wodoszczelną i przepuszczającą parę wodną warstwę, która jest wprasowana w materiał. W sklepach zetknąć się można z membranami mikroporowatymi i hydrofilowymi.

Spodnie narciarskie z membraną mikroporowatą są nieprzemakalne, bo taka membrana nie przepuszcza nawet najmniejszych cząsteczek wody. Jednocześnie pozwala ona skórze oddychać i dobrze wentyluje. Z kolei membrana hydrofilowa nie zawiera porów, ale jest również nieprzemakalna. Odparowywanie wody w tym przypadku zachodzi za sprawą osmozy, a więc reakcji chemicznej. Do tego potrzebne jest ciśnienie wytwarzające się dzięki różnice temperatur.

Spore znaczenie mają też parametry opisane na metce. Są to wodoodporność i oddychalność (przepuszczalność powietrza). Im wyższe wartości, tym oczywiście lepiej. Wybierając spodnie, warto postawić na modele dopasowane, a nawet lekko obcisłe. Dzięki temu będą one ciepłe i ochronią przed mrozem. W tym przypadku większe znaczenie niż design ma właśnie ciepło. Spodnie muszą narciarzowi zapewnić komfortowe warunki do jazdy.