?>

Muzeum wódki przy ulicy Wierzbowej

Muzeum wódki w Warszawie można znaleźć przy ulicy Wierzbowej 11. To miejsce zbierające historię polskiego gorzelnictwa i mówiące o tradycjach spożywania tego trunku, jakie wykształciły się na przestrzeni wielu setek lat. Warto je odwiedzić, ponieważ wódka jest kluczowym elementem polskiej kultury.

Bogata kolekcja wartościowych przedmiotów

Muzeum słynie z bogatej liczby eksponatów, które były zbierane przez kilkadziesiąt lat. To w głównej mierze wartościowe kolekcje Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Z inicjatywy tego drugiego zostało otwarte muzeum. W gablotach znajduje się wiele przedmiotów, które obecnie można uznać za bezcenne. Zwiedzający mogą ujrzeć na własne oczy alkohole produkowane jeszcze przed wojną. W ofercie muzeum jest także możliwość wglądu do starych ksiąg, kart alkoholi, reklam, oryginalnych etykiet, fotografii przedstawiających wytwórców wódki, szyldów, a także starych karafek, butelek czy kieliszków pochodzących z dawnych wieków.

Budowa muzeum

Budynek jest przygotowany tak, by w ciekawy sposób zapewnić prezentację historii wszystkim odwiedzającym. Poszczególne pomieszczenia muzealne mają przedstawić najważniejsze momenty w dziejach polskiego gorzelnictwa.

Każda z sal posiada swoją nazwę, która wskazuje na to, co można w niej zobaczyć. Np. sala „Początek” przedstawia najstarsze zebrane informacje na temat polskiej produkcji wódki. To prezentacja rodzin, które przyczyniły się do rozwoju przemysłu spirytusowego w naszym kraju (rodzina Baczewskich czy Potockich). „Rozkwit i Zmierzch” to ujrzenie przełomu XIX i XX wieku, kiedy nastąpił w Polsce złoty okres produkcji powszechnego w dzisiejszych czasach trunku. „Wódka i szkło” jest miejscem bogatej gabloty kieliszków i karafek. „Przedwojenne alkohole” są zbiorem najstarszych zachowanych butelek, które często są nienaruszone i wypełnione w całości. „PRL” to dział w muzeum przedstawiający szklane wyroby przez najstarszą polską hutę, Krosno. „Sztuka barmańska” jest poświęcona historii tworzenia koktajli, a „Świat” to przestrzeń, która skupia się na alkoholach z całego świata.

Więcej o muzeum wódki w Warszawie można znaleźć w tym miejscu.