?>

Kursy nawigacji morskiej – wyższy poziom żeglarstwa

Współczesne nawigowanie wygląda całkiem inaczej niż kiedyś. Wszystkie statki, a nawet jachty morskie są wyposażone w system GPS. Mało tego, każdy może zainstalować na swoim telefonie specjalną aplikację pokazującą szczegółową mapę akwenu wodnego. Ale sama pasja do żeglarstwa i odpowiedni program nie wystarczą, jeżeli chce się poszerzyć wiedzę i zostać nawigatorem. Dlatego przydadzą się odpowiednie kursy nawigacji morskiej.

Warsztaty – o czym należy pamiętać?

Aby zapisać się na takie szkolenia, a więc wejść na wyższy poziom żeglarstwa, trzeba zdawać sobie z czegoś sprawę. Po pierwsze: nie odbywają się one na terenie całego kraju. A drugą kwestią jest to, że miejsc może nie starczyć dla każdego. Chętnych jest sporo, a grupy kursantów nieliczne.

No i oczywiście warsztaty organizowane są przez różne szkoły żeglarskie głównie w sezonie letnim. Ich program najczęściej obejmuje podstawowe informacje z zakresu nawigacji morskiej, a także naukę obsługi odpowiednich przyrządów plus analizowanie map itp.

Kursy nawigacji morskiej – jaka jeszcze tematyka?

Na tego typu szkoleniach można poza teoretycznymi zagadnienia nawigacji na wodach pływowych czy nawigacji elektronicznej (zasada działania systemu GPS), a także meteorologicznej (odbieranie informacji przez radio itp.), nauczyć się ciekawych zadań praktycznych.

A jak wiadomo, to właśnie praktyka jest ważniejsza od teorii. Uczestnik kursu w ośrodku Fairwinds będzie np. wiedzieć, jak ma nawigować w trudnych rejonach i do tego przy niesprzyjających warunkach pogodowych. To nie wszystko. Bez problemu obliczy wysokość wody i zaplanuje trasę żeglugi. Będzie potrafił ją dobrze zabezpieczyć. Co więcej, wyznaczy pozycję i odległość!