?>

Jaki namiot 2 osobowy?

Decydując się na dłuższą wyprawę, to najczęściej robimy to wraz z kompanem podróży. Zanim jednak udamy się na wypad, to należy się odpowiednio przygotować. Jednym z tego elementów musi być wybór odpowiedniego namiotu.

Na co zwrócić uwagę?

 

Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie namiotu, należy zastanowić się, jak blisko jesteśmy z kompanem podróży. Większość namiotów określanych przez producentów jako 2 osobowe mogą być zbyt małe dla osób, które nie chcą spać zbyt blisko siebie.

Wyróżniamy dwa podstawowe konstrukcje, które mogą posłużyć, jako namiot 2 osobowy oraz formę hybrydową łączącą cechy typów podstawowych. Podstawą są namioty typu igloo oraz konstrukcje tunelowe. Wszystkie z nich posiadają zalety i wady.

 

Namioty igloo i tunelowe

 

Konstrukcje typu igloo zawdzięczają swój kształt stelażowi składającemu się z 2 pałąków, które krzyżują się w najwyższej części namiotu. Zwiększa to jego wysokość oraz komfort użytkowania.

 

Równocześnie taki kształt wymusza zastosowanie dłuższych pałąków oraz większej ilości materiału do okrycia konstrukcji. Przekłada się to na jej wagę oraz na podatność na silny wiatr.

 

Konstrukcja tunelowa, służąca, jak namiot 2 osobowy składa się z większej ilości pałąków, zwykle od 2 do 4, które umieszczone są do siebie równolegle. Dzięki temu namiot zyskuje kształt tunelu.

 

Suma długości pałąków jest zwykle krótsza, niż w namiotach typu igloo oraz są one niższe. Przekłada się to na lekkość konstrukcji i jej większą odporność na wiatr. Wadą może być mniejsza przestrzeń.