?>

Jak wyprać śpiwór puchowy?

Śpiwór puchowy powinno się czyścić po to, by był bezpieczny dla zdrowia użytkownika. Najlepiej jest wyprać go od razu po powrocie z wyprawy. Wtedy zabrudzenia powinny być na tyle świeże, by łatwo było je usunąć. Jednak nie ulega wątpliwości, że dbanie o czystość takiego sprzętu nie należy do łatwych zadań. Jak go wyprać? Czy można zrobić to w zwykłej pralce?

Przygotowanie

Puch w śpiworze zajmuje bardzo dużo miejsca. W takiej formie wepchnięcie go do pralki może być bardzo trudne. Może też zniekształcić strukturę wewnętrzną śpiwora, co może kompletnie zniszczyć jego właściwości termiczne. Z tego powodu powinno się go zamoczyć w misce z letnią wodą. Najlepiej jest delikatnie go przydusić i przytrzymać we wodzie. Powinna ona dobrze wsiąknąć w strukturę i zmoczyć puch. Dzięki temu zajmie on mniej miejsca.

Bardzo delikatnie

Po namoczeniu śpiwór puchowy (www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/aspiwory-puchowe.html) zmieści się bez trudu w bębnie domowej pralki. Problemem może jednak być wybranie odpowiedniego programu. Najlepiej jest znaleźć tryb, który symuluje pranie ręczne lub taki, który jest dostosowany do potrzeb wełny. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by pranie odbywało się w niskiej temperaturze oraz przy niskich obrotach wirowania. Do prania powinniśmy użyć detergentów dedykowanych do prania puchu. Używanie zwykłego proszku i płynu do płukania jest zbyt ryzykowne. Poza tym mogą się one dobrze nie wypłukać i zostawić na materiale brzydki osad. W takim wypadku konieczne będzie jeszcze jedno pranie.

Z piłeczkami

Zapięty śpiwór możemy umieścić w pralce. Zanim jednak ją włączymy, powinniśmy włożyć do bębna kilka kulek do prania. Będą one uderzały w puch i nie pozwolą mu się zbić. Jako alternatywę można też użyć zwykłych piłek tenisowych. Nic nie stanie się z nimi na skutek prania, nie uszkodzą też pralki, ale z całą pewnością zmniejszą ryzyko zniszczenia samego śpiwora.