?>

Jak wybrać sprzęt biwakowy?

Sprzęt biwakowy staje się coraz bardziej popularny wśród zwykłych Polaków – sprawdź: http://polarsport.pl/sprzet-turystyczny.html. Mieszkańcy miast na całym świecie pragną być bliżej natury i spędzać dni i tygodnie na polach, w lasach i górach, odpoczywając od szaleńczego tempa życia, hałasu, trosk związanych z pracą i zanieczyszczonego powietrza wielkich i zatłoczonych osiedli. Jak więc wybrać sprzęt przed długo wyczekiwanym wyjazdem i jakie jest niezbędne minimum dla turysty?

Sprzęt biwakowy — kupić czy wynająć?

Wypożyczanie sprzętu biwakowego — niezła opcja dla tych, którzy nie planują regularnie z niego korzystać i chcą po prostu w wolnym czasie pospacerować na łonie natury bez dodatkowych kosztów. W dużych miastach łatwo znaleźć firmy, które oferują wypożyczanie sprzętu turystycznego. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, miejsca w szafkach, które mogłyby zająć zbierające kurz namioty, śpiwory i maty podróżne.

Jeśli jednak planujesz uczynić z wędrówek swoje hobby, warto zaopatrzyć się we własny sprzęt. Gdy wydasz pieniądze na wszystko, czego potrzebujesz, zapewnisz sobie komfort wędrówki na miesiące i lata. Wszelkie ograniczenia związane z terminem wynajmu, wszelkie kaucje, wszelkie niemiłe niespodzianki w postaci przypalonych płacht namiotów, pogiętych woków i brudnych mat, które często przedstawiają poprzedni tymczasowi właściciele wynajmowanego sprzętu.

Plecak – najlepszy przyjaciel turysty

Głównym kryterium wyboru plecaka będzie jego wielkość. Zależy ona od tego, jak długo będzie się wędrować i ile rzeczy planuje się zabrać ze sobą. Zbyt mały plecak po prostu nie pomieści wszystkiego, czego potrzebujesz, a zbyt duży plecak będzie wisiał, powodując wiele niedogodności po drodze. Średni optymalny wariant dla turystyki pieszej na płaskim terenie posiada objętość około 35-50 litrów.

Namiot – dom, który zawsze jest z Tobą

Aby wybrać odpowiedni namiot, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: warunki pogodowe, liczbę podróżujących, czas trwania wędrówki, a także skalkulowany na zakup sprzętu budżet. Jeśli zamierzasz spędzić na wsi dzień lub dwa, wystarczy najprostsza i najtańsza wersja, jeśli planujesz zostać na dłużej — potrzebny będzie duży namiot kempingowy z przedsionkiem, oknami, które tworzą prawdziwy domowy komfort. A podczas zimowej wędrówki lub wycieczki w góry, jedyną opcją jest ekstremalny namiot chroniący przed niskimi temperaturami, deszczem, śniegiem i wiatrem.