?>
transponder

Jak działa i do czego służy transponder radarowy SART?

Transponder radarowy SART, (ang. Search and Rescue Transponder) to specjalistyczne przenośne urządzenie, służące do komunikacji na falach radarowych, które znajdują się na częstotliwościach pomiędzy 9,2GHz a 9,5GHz. Prosta i wyspecjalizowana funkcja sprzętu pozwala mu na komunikację z pobliskimi jednostkami bezpośrednio, a nie pośrednio przez satelitę. Jego wykorzystanie polega zarówno na odbieraniu, jak i nadawaniu sygnałów. Należy jednak pamiętać o tym, żeby w trakcie ewakuacji zabrać transponder ze sobą. 

O czym należy pamiętać?

Jeśli wybieramy się w rejs jachtem i planujemy zabrać ze sobą SART, to istnieje kilka najważniejszych rzeczy, na które należy koniecznie zwrócić uwagę. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, niezależnie od naszej roli na jachcie, gdzie znajduje się transponder. Podczas ewakuacji jest to sprzęt, o którym nie można zapomnieć. Standardowo wyposażony jest on w maszt teleskopowy. Dzięki temu możemy bez problemu umieścić go na odpowiedniej wysokości nad wodą, która umożliwi łatwe namierzenie przez radar statków.

nawigacja morska

Jak działa SART?

Zasada jest bardzo prosta. Transponder radarowy https://fairwinds.pl/transponder-radarowy-kiedy-sie-przyda/ po ewakuacji powinno uruchomić się w trybie Standby. Dzięki temu będzie on czuwał, aż znajdzie jakiś statek w pobliżu, poprzez wykrycie jego wiązki. Jeśli tak się stanie, tryb zmieni się, a transponder zacznie nadawać swoją pozycję. Nawigacja morska będzie w stanie namierzyć położenie dzięki systemowi kropek i linii, a następnie przybyć z pomocą. Aby sprzęt działał bez zarzutów, należy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu, konserwacji oraz o działających bateriach.