?>
teleskop dobra jakość

Czym się kierować wybierając teleskop astronomiczny?

Wybór pierwszego teleskopu to niełatwe zadanie. Odpowiedź na pytanie, który z dostępnych na rynku modeli wybrać nie jest jednoznaczna, wiele bowiem zależy od tego, czego od sprzętu oczekuje miłośnik astronomii. Na jakie pytania należy zatem sobie odpowiedzieć przed zakupem teleskopu?

Jakie obiekty będą oglądane?

teleskopNależy mieć świadomość, że na rynku nie ma uniwersalnych teleskopów astronomicznych, które umożliwiałyby oglądanie każdego wybranego obiektu. Z tego powodu przed wyborem odpowiedniego sprzętu należy określić czy obserwowane będą głównie obiekty naziemne oraz ciała niebieskie znajdujące się stosunkowo niedaleko od Ziemi, jak choćby Księżyc. W takim przypadku wystarczający będzie teleskop mający obiektyw o średnicy 50-80 mm.

Osoby chcące mieć możliwość oglądania obiektów znajdujących się w znacznie większej odległości od Ziemi, jak choćby Saturn czy Mars, powinny zainwestować w teleskop z obiektywem o średnicy 80-110 mm. Sprzęt mający jeszcze większą średnicę obiektywu sprawdzi się w przypadku miłośników astronomii chcących oglądać gromady gwiazd, galaktyki oraz mgławice.

Dobór sprzętu nie jest łatwy a sam sprzęt nie jest tani, warto więc zapoznać się z ofertą sklepu hobby4men (https://www.hobby4men.com/optyka/teleskopy-astronomiczne.html), gdzie znajdziemy opisy teleskopów astronomicznych pomocnych przy wyborze, a sam wybór jest bardzo duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Skąd będą prowadzone obserwacje?

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ na rynku dostępne są teleskopy astronomiczne o różnej wadze oraz zróżnicowane pod kątem trudności montażu. W przypadku osób chcących oglądać niebo z własnego ogrodu czy balkonu dobrze sprawdzi się masywny sprzęt, u miłośników astronomii chcących zmieniać miejsce obserwacji lepiej sprawdzi się lżejszy model, będzie bowiem łatwiejszy w transporcie.