?>

Czy termosy przydadzą się w czasie aktywnego wypoczynku?

Termosy są użyteczne o każdej porze roku. Kojarzą się głównie z zimą, ale sprawdzają się także latem – utrzymując zimną temperaturę wody. Zarówno ciepła herbata, jak chłodny napój przydają się podczas pieszych wędrówek, dlatego warto jest zainwestować w termos, który posłuży nawet przez kilka lat.

Klasyczny termos do napojów

Ma on kształt walca, jest dosyć wysoki i posiada nakrętkę pełniącą rolę kubka. Obecnie tego rodzaju termosy wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, dlatego są lekkie, wytrzymałe i można je wszędzie ze sobą zabrać. Bardzo często zdarzają się modele z dodatkowymi kubkami, co jest bardzo wygodne, bo w czasie podróży rodzinnej nikt nie musi czekać na „swoją kolej”. Te pojemniki termiczne na płyny najczęściej występują w pojemnościach 0.5, 0.75 oraz 1.0 litra.

Utrzymywanie temperatury

Po pierwsze należy zaznaczyć, że im większy termos, tym lepsze ma on właściwości izolacyjne. Większość producentów podaje orientacyjne temperatury i czas trzymania ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że ten sam termos może być użytkowany w skrajnie różnych warunkach dlatego jego parametry mogą ulegać zmianom (np. zimą, w czasie dużego mrozu). Informacje od producenta należy traktować więc orientacyjnie, a przeciętna długość utrzymywania pierwotnej temperatury zawartości to kilkanaście godzin. Zależy to także od dokładności wykonania termosu oraz od szczególności jego korka (który może być automatyczny lub tradycyjny – z uszczelką).