?>

Co zrobić, by wędrówka górska była bezpieczna?

lina wspinaczkowa

Każdego roku mnóstwo ludzi spełnia swoje marzenia zdobywając wyższe i niższe szczyty górskie. Jednakże, regularnie dochodzi również do wypadków w górach. Jakie są ich przyczyny i jak można im zapobiec?

 

Niepotrzebna brawura

Wydaje się, że problemem jest często brawura alpinistów. Wydaje im się czasami, że mają umiejętności, dzięki którym dadzą sobie radę z każdą sytuacją. Niestety, w ostatecznym pojedynku najczęściej natura wygrywa z człowiekiem. Dlatego też, brawurowe zachowania w górach są absolutnie niewskazane. Tym co jest wskazane jest natomiast rozsądek. Kiedy pogoda znacząco się psuje lub też pojawia się jakaś choroba trzeba jak najszybciej wycofać się i zejść ze szlaku. W przeciwnym razie bardzo niewiele trzeba, aby doszło do nieszczęścia.

 

Brak zabezpieczenia

Problemem jest nieraz również to, że alpiniści nieodpowiednio się zabezpieczają. Czasami stwierdzają oni, że dane podejście jest na tyle łagodne, że na przykład nie jest potrzebna im lina wspinaczkowa. Rzeczywiście, w takich sytuacjach przeważnie pewnie i bez liny wspinaczkowej uda im się bezpiecznie wspiąć na szczyt jak i z niego zejść. Jednakże, raz na czas zapewne dojdzie w takiej sytuacji do wypadku i wtedy będzie to już ostatnia podróż danego alpinisty. Wydaje się więc, że lepiej nie ryzykować i po prostu wykorzystywać zawsze sprzęt zabezpieczający. Lina wspinaczkowa do spółki z dobrym obuwiem i ostrożnością zapewniają względnie bezpieczne wędrówki górskie.